امنیت سایبری نگران کننده ترین مسئله است زیرا تهدیدات سایبری و حملات در حال افزایش است.

مهاجمان اکنون از تکنیک های پیشرفته تری برای هدف قرار دادن سیستم ها استفاده می کنند. افراد ، مشاغل کوچک یا سازمانهای بزرگ ، همه تحت تأثیر قرار می گیرند. بنابراین ، تمام این بنگاهها چه شرکتهای IT و چه غیر IT اهمیت اهمیت امنیت سایبر را درک کرده و بر اتخاذ کلیه اقدامات ممکن برای مقابله با تهدیدهای سایبری متمرکز هستند.

با بازی برای تهدیدهای سایبری و هکرها ، سازمان ها و کارمندانشان باید قدم بردارند تا با آنها مقابله کنند. از آنجا که دوست داریم همه چیز را به اینترنت متصل کنیم ، این موضوع احتمال آسیب پذیری ، نقض و نقص را نیز افزایش می دهد.

رفته است روزهایی که گذرواژه‌ها برای محافظت از سیستم و داده های آن کافی بودند. همه ما می خواهیم از داده های شخصی و حرفه ای خود محافظت کنیم ، بنابراین امنیت سایبر همان چیزی است که شما باید برای اطمینان از حفاظت از داده ها بدانید.

بنابراین ، اجازه می دهیم با تعریف اصطلاح امنیت سایبر….

امنیت سایبری چیست؟?

امنیت سایبری فرایند و تکنیک هایی است که در محافظت از داده های حساس ، سیستم های رایانه ای ، شبکه ها و برنامه های کاربردی در برابر حملات سایبری نقش دارد. حملات سایبری اصطلاحات کلی است که تعداد زیادی از مباحث را در بر می گیرد ، اما برخی از محبوب ترین آنها عبارتند از:

  • سیستم های کنترل و داده های ذخیره شده در داخل
  • بهره برداری از منابع
  • دسترسی غیرمجاز به سیستم هدفمند و دستیابی به اطلاعات حساس
  • مختل کردن عملکرد عادی تجارت و فرآیندهای آن
  • استفاده از حملات باج افزار برای رمزگذاری داده ها و اخاذی پول از قربانیان

این حملات اکنون نوآورانه تر و پیشرفته تر شده است که می تواند امنیت را مختل کند و سیستم ها را هک کند. بنابراین برای هر تحلیلگر تجاری و امنیتی بسیار چالش برانگیز است که بتواند بر این چالش غلبه کند و با این حملات مقابله کند.

برای درک نیاز به اقدامات سایبر امنیتی و شیوه های آن ، اجازه دهید سریع نگاهی به انواع تهدیدها و حملات بیندازیم.

باج افزار

Ransomware یک برنامه نرم افزاری رمزگذاری فایل است که از یک الگوریتم رمزگذاری قوی و منحصر به فرد برای رمزگذاری فایل ها روی سیستم هدف استفاده می کند..

نویسندگان تهدید Ransomware یک کلید رمزگشایی منحصر به فرد برای هر یک از قربانیان خود ایجاد کرده و آن را در یک سرور از راه دور ذخیره می کنند. بنابراین ، کاربران نمی توانند به پرونده های خود توسط هر برنامه دسترسی پیدا کنند.

نویسندگان باج افزار از این مزیت استفاده می کنند و برای ارائه کد رمزگشایی یا رمزگشایی داده ها مبلغ باج قابل توجهی از قربانیان می خواهند. اما چنین حملاتی ضامن بازیابی اطلاعات حتی پس از پرداخت باج است.

حمله به سبد خرید

در ابتدا Botnets برای انجام کارهای خاص در یک گروه طراحی شده بود.

به عنوان شبکه یا گروهی از دستگاههای متصل به همان شبکه برای اجرای یک کار تعریف شده است. اما اینک اکنون توسط بازیگران و هکرهای بد استفاده می شود که سعی در دسترسی به شبکه و تزریق هرگونه کد مخرب یا بدافزار برای ایجاد اختلال در کارکرد آن دارند. برخی از حملات بات نت شامل موارد زیر است:

  • حملات توزیع انکار سرویس (DDoS) توزیع شده است
  • انتشار ایمیل های اسپم
  • سرقت اطلاعات محرمانه

حملات بطن به دلیل دسترسی زیاد به داده های آن ، به طور کلی علیه مشاغل و سازمانهای بزرگ انجام می شود. از طریق این حمله ، هکرها می توانند تعداد زیادی دستگاه را کنترل کرده و آنها را به دلیل انگیزه های شیطانی خود به خطر بیاندازند.

حملات مهندسی اجتماعی

مهندسی اجتماعی اکنون یک تاکتیک رایج است که توسط مجرمان سایبری برای جمع آوری اطلاعات حساس کاربر استفاده می شود.

ممکن است با نمایش تبلیغات جذاب ، جوایز ، پیشنهادهای عظیم و غیره شما را فریب دهد و از شما بخواهد جزئیات حساب شخصی و بانکی خود را تهیه کنید. تمام اطلاعاتی که شما وارد می کنید کلون شده و برای کلاهبرداری های مالی ، کلاهبرداری در هویت و غیره استفاده می شود.

ارزش گفتن در مورد ویروس ZEUS که از سال 2007 فعال است و به عنوان یک روش حمله مهندسی اجتماعی برای سرقت اطلاعات بانکی قربانیان مورد استفاده قرار می گیرد. همراه با خسارات مالی ، حملات مهندسی اجتماعی قادر به بارگیری سایر تهدیدات مخرب برای سیستم مربوطه هستند.

ربودن Cryptocurrency

ربودن Cryptocurrency ، افزودنی جدید در این دنیای سایبر است.

هرچه ارز دیجیتال و معدن رواج پیدا کند ، به همین دلیل در بین مجرمان سایبری قرار دارد. آنها فایده شرارت خود را برای استخراج ارز رمزنگاری یافته اند که شامل محاسبات پیچیده با ارز مجازی معادن مانند Bitcoin ، Ethereum ، Monero ، Litecoin و غیره است..

سرمایه گذاران و معامله گران Cryptocurrency هدف نرم افزاری این حمله هستند.

ربودن Cryptocurrency همچنین به عنوان “Cryptojacking” نیز شناخته می شود. این برنامه برای تزریق کدهای معدنکاری به سکوت به سیستم طراحی شده است. بنابراین هکر بی سر و صدا از CPU ، GPU و منابع قدرت سیستم حمله شده استفاده می کند تا بتواند برای رمزنگاری خود اقدام کند..

از این تکنیک برای معدنکاری سکه های مونرو استفاده می شود از آنجا که استخراج یک فرآیند پیچیده است ، بیشتر منابع CPU را تحت تأثیر قرار می دهد که بر عملکرد سیستم تأثیر می گذارد. همچنین ، این کار با تمام هزینه های شما انجام می شود ، بنابراین قربانی ممکن است قبض برق و لایحه اینترنت زیادی دریافت کند.

همچنین طول عمر دستگاه آسیب دیده را کم می کند.

فیشینگ

فیشینگ اقدام تقلبی در ارسال ایمیل های اسپم با تقلید از هر منبع قانونی است.

اینگونه نامه ها دارای پیوند موضوعی محکم با پیوست هایی مانند فاکتور ، پیشنهادات شغلی ، پیشنهادات بزرگ خدمات حمل و نقل معتبر یا هرگونه نامه مهم از طرف مقامات بالاتر شرکت.

حملات کلاهبرداری فیشینگ رایج ترین حملات سایبری است که هدف آن سرقت داده های حساس است. مانند اعتبارنامه ورود ، شماره کارت اعتباری ، اطلاعات حساب بانکی و غیره. برای جلوگیری از این امر ، باید در مورد برنامه های ایمیل فیشینگ و اقدامات پیشگیرانه آن بیشتر بیاموزید. همچنین برای جلوگیری از این حمله می توان از فناوری های فیلتر کردن ایمیل نیز استفاده کرد.

در کنار این موارد ، 2019 به دنبال پتانسیل در حملات بیومتریک ، حملات هوش مصنوعی و حملات IoT خواهد بود. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها شاهد حملات سایبری گسترده هستند و هیچ مانعی برای آنها وجود ندارد. با وجود تحلیل و به روزرسانی مداوم امنیتی ، افزایش تهدید سایبری سازگار است. بنابراین ، ارزش آن است که خود را با آن آموزش دهید مبانی امنیت سایبری و اجرای آن.

مفهوم اصلی امنیت سایبر?

امنیت سایبر در کل یک اصطلاح بسیار گسترده است اما مبتنی بر سه مفهوم اساسی است که با عنوان “تریاد سیا“.

این شامل محرمانه بودن ، صداقت و در دسترس بودن است. این مدل برای هدایت سازمان با سیاست های امنیت سایبر در حوزه امنیت اطلاعات طراحی شده است.

مبانی امنیت سایبر

محرمانه بودن

این قوانینی را تعریف می کند که دسترسی به اطلاعات را محدود می کند. محرمانه اقدامات لازم را برای محدود كردن اطلاعات حساس از دسترسی مهاجمان سایبری و هكرها انجام می دهد.

در یک سازمان ، به افراد اجازه داده می شود تا طبق اطلاعات خود ، طبق اطلاعات خود ، دسترسی به اطلاعات را با اجازه افراد صحیح در یک اداره مجازات کنند یا از آن منع شوند. همچنین به آنها آموزش درستی در مورد به اشتراک گذاری اطلاعات و ایمن سازی حساب های خود با کلمات عبور قوی داده می شود.

آنها می توانند نحوه اطمینان از داده ها در سازمان را برای اطمینان از حفاظت از داده ها تغییر دهند. روش های مختلفی برای اطمینان از محرمانه بودن ، مانند: تأیید هویت دو عاملی ، رمزگذاری داده ها ، طبقه بندی داده ها ، تأیید بیومتریک و علائم امنیتی.

تمامیت

این اطمینان می دهد که داده ها در طول دوره زمانی آن سازگار ، دقیق و قابل اعتماد هستند. این بدان معناست که داده های موجود در حمل و نقل نباید تغییر ، تغییر ، حذف یا دسترسی غیرقانونی داشته باشند.

برای اطمینان از ایمنی آن باید اقدامات مناسبی در سازمان انجام شود. مجوزهای پرونده و کنترل دسترسی کاربر اقدامات کنترل تخلف داده ها است. همچنین ، باید ابزارها و فناوری هایی برای تشخیص هرگونه تغییر یا نقض در داده ها به کار گرفته شوند. سازمان های مختلف برای تأیید صحت داده ها از چک و حتی رمزنگاری استفاده می کنند.

برای مقابله با از بین رفتن داده ها یا حذف تصادفی یا حتی حملات سایبری ، باید از پشتیبان گیری منظم در آن استفاده کنید. پشتیبان گیری از ابر اکنون مطمئن ترین راه حل برای این امر است.

دسترسی

در دسترس بودن از نظر کلیه اجزای لازم مانند سخت افزار ، نرم افزار ، شبکه ، دستگاه ها و تجهیزات امنیتی باید همگی حفظ و ارتقا یابد. این کار عملکرد صاف و دسترسی به داده ها بدون هیچ گونه اختلال را تضمین می کند. همچنین برقراری ارتباط مداوم بین مؤلفه ها از طریق تهیه پهنای باند کافی.

این همچنین شامل انتخاب تجهیزات امنیتی اضافی در صورت بروز هرگونه فاجعه یا تنگناها است. برنامه های کاربردی مانند فایروال ها ، برنامه های بازیابی فاجعه ، سرورهای پروکسی و یک راه حل پشتیبان مناسب باید از مقابله با حملات DoS اطمینان حاصل کنند..

برای دستیابی به یک روش موفق ، باید از لایه های مختلف امنیتی عبور کرد تا از هر یک از مؤلفه های امنیت سایبر محافظت شود. به ویژه شامل رایانه ها ، سیستم های سخت افزاری ، شبکه ها ، برنامه های نرم افزاری و داده هایی که در بین آنها به اشتراک گذاشته شده است.

نتیجه

در یک سازمان ، برای دستیابی به یک رویکرد موثر امنیت سایبر ، افراد ، فرایندها ، رایانه ها ، شبکه ها و فناوری یک سازمان چه بزرگ و چه کوچک باید به همان اندازه مسئول باشند. اگر همه مؤلفه ها یکدیگر را تکمیل کنند ، ایستادگی در برابر تهدید و حملات سایبری سخت بسیار ممکن است.

اگر کنجکاو هستید که اطلاعات بیشتری کسب کنید ، این موضوع را بررسی کنید دوره کامل امنیت سایبری.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me