نام های کوتاه بسیاری وجود دارد که در مدل های سرویس Cloud استفاده می شود ، و بعضی اوقات ممکن است گیج کننده باشد.

وقتی با Cloud Computing شروع به کار کردید ، چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. در این مقاله ، در مورد برخی از مدل های محبوب سرویس ابری که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و برای معماران ابر مشتاق می باشد ، صحبت خواهم کرد.

سه مدل سرویس ابری PaaS ، SaaS و IaaS از همه مهمترین هستند ، بنابراین من با آنها شروع می کنم.

PaaS

PaaS مخفف Platform به عنوان یک سرویس است.

در اینجا ، ارائه دهنده cloud شما بستر کاملی را برای استفاده در اختیار شما قرار می دهد. وقتی می گویم بستر کامل برای استفاده ، به این معنی است که ارائه دهنده از تمام قسمت های اساسی زیرساخت مراقبت می کند. به عنوان مثال ، به سرورهای شما مراقبت می شود ، و ماشین های مجازی شما نیز مورد مراقبت قرار می گیرند ، به شما برخی از ابزارهای از پیش تعریف شده داده می شود که می توانید برای ساخت برنامه های خود استفاده کنید..

عبور geekflare

برخی از مزایای استفاده از PaaS موارد زیر است.

 • توسعه و تحویل سریعتر
 • برنامه ها را در پرواز ایجاد کنید
 • به راحتی قابل ارتقا است
 • تهیه نسخه پشتیبان ، بازیابی و امنیت داده ها
 • به راحتی از چندین مکان قابل دسترسی است (توسط تیم های مختلف)

سابق – موتور برنامه از Google Cloud.

SaaS

SaaS مخفف نرم افزار به عنوان یک سرویس است.

این بدان معناست که یک ارائه دهنده ابری نرم افزار کاملی مانند سرور ، بانک اطلاعاتی ، کدهای برنامه را در قالب سرویس به شما ارائه می دهد.

saas geekflare

به عنوان مثال ، Gmail ، جایی که بدون هیچ گونه نگرانی درباره آنچه در پس زمینه اتفاق می افتد ، ایمیل را تبادل می کنید. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که ایمیل خود را تایپ کنید ، و آن را به محل یا به شخصی که می خواهید آن را تحویل دهید تحویل داده می شود. شما نگران نحوه کار این سیستم عامل ، نگرانی های امنیتی نیستید ، اگر سرور پایین بیفتد ، نامه ها در کجا ذخیره می شوند ، این هیچ نگرانی شما نیست.

ارائه دهندگان خدمات نرم افزاری کامل یا برنامه ای را به صورت خدمات در اختیار شما قرار می دهند ، به همین دلیل این معماری به عنوان نرم افزار به عنوان سرویس شناخته می شود..

برخی از مزایا:

 • خدمات درخواستی
 • بستر مستقل
 • بدون نیاز به نصب هر چیزی
 • منبع مدیریت شده توسط فروشنده
 • در دسترس 7 24 24

سابق – فرشادسک به عنوان یک راه حل خدمات و خدمات سلف سرویس.

IaaS

IaaS مخفف زیرساخت به عنوان یک سرویس است.

تعریف زیرساخت به عنوان یک سرویس بدان معنی است که فقط زیرساخت به شما داده می شود ، همه چیز دیگر چیزی است که شما آنگونه که می خواهید ، قرار داده و بعد از آن استفاده می کنید. IaaS معماری و زیرساختهای محاسباتی را جدا از آن ذخیره داده ، سرورهای مجازی سازی و شبکه سازی فراهم می کند.

iaas geekflare

بگذارید آن را با قیاس توضیح دهم.

به عنوان مثال ، فرض کنید خانه ای را اجاره کرده اید ، اکنون صاحب خانه به شما می دهد و می گوید از راه دلخواه خود استفاده کنید و اجاره را به من پرداخت کنید. بنابراین ، شما صاحب خانه را پرداخت می کنید ، و وقتی داخل خانه می شوید ، می فهمید که آن فقط یک تختخواب و یک میز دارد. جدا از آن ، شما باید وسایل آشپزخانه را داخل آن قرار دهید ، و باید خانه را به روشی که می خواهید از آن استفاده کنید ، تنظیم کنید و سپس بتوانید از آن خانه جلو بروید و از آن خانه استفاده کنید. اصولاً زیرساختهای خود را تنظیم می کنید.

در زیر چندین ویژگی مهم IaaS وجود دارد:

 • پویا مقیاس پذیر
 • اجاره / مجوز / همانطور که می خواهید پرداخت کنید
 • چندین سطح خدمات
 • در دسترس بودن 100٪ منابع
 • دسترسی آسان GUI یا CLI مبتنی بر CLI

سابق – Vultr, کاماترا, AWS, GCP

APIaaS

API به عنوان یک سرویس برای مدیریت API های سفارشی خود استفاده می شود و به برنامه ها اجازه می دهد تا به API های شخص ثالث مانند نقشه Google ، API جستجوی صوتی و غیره متصل شوند..

همچنین از آن در تولید مستندات API استفاده می شود ، که کلیه عملکردها و کار بر روی API را توصیف می کند. می توان با استفاده از آن API یا API های شخص ثالث با تیم به اشتراک گذاشت.

با استفاده از خدمات API ، یک برنامه کاربردی می تواند با ویژگی های ذخیره شده در باطن صحبت کند.

api به عنوان یک geekflare خدمات

نقشه های قبلی ، حمل و نقل هوایی ، SERP

AaaS

AaaS مخفف Analytics به عنوان یک سرویس است.

این نرم افزار تجزیه و تحلیل را از طریق ابر در مدل مبتنی بر اشتراک فراهم می کند. این یک گزینه مهم برای مشاغل شده است که بتوانند از هزینه های جدید سرمایه دور بزنند و نیازهای جدید فرآیند تجارت را به راحتی اتخاذ کنند.

شما می توانید از AaaS برای Analytics Predictive ، Analytics Data ، Business Analytics استفاده کنید تا بینش و روندهای مربوط به داده ها را بیابید. در این عصر Big Data ، AaaS ناجی است. این نرم افزار می تواند بینش داده های بزرگ را به روشی مقیاس پذیر و مقرون به صرفه ، تمیز ، تجزیه و تحلیل و ذخیره کند.

سابق – Zoho Analytics

https://www.zohowebstatic.com/sites/default/files/analytics/zblenddata-video.mp4

BaaS

BaaS مخفف Backend به عنوان یک سرویس است.

تصویر بالا از Cloudflare.

این سرویس به کلیه سرویس های پشتیبان یک برنامه اهمیت می دهد و توسعه دهندگان می توانند فقط روی نوشتن و حفظ قسمت جلوی برنامه متمرکز شوند. این سرویس با پس زمینه مانند مدیریت پایگاه داده ، تأیید هویت کاربر ، ذخیره سازی ابر ، میزبانی روی ابر ، اعلان های فشار و غیره را ارائه می دهد.

اگر نمونه ای از amazon.com را بگیرم ، یکی از محبوب ترین وب سایت های تجارت الکترونیکی در سراسر جهان است. آنچه شما به عنوان کاربر می بینید یک وب سایت دوستانه یا یک برنامه است ، اما اتفاقات زیادی در پس زمینه اتفاق می افتد. BaaS می تواند در ذخیره سازی ، مدیریت کاربر ، دروازه پرداخت ، سیستم توصیه ، اعلان فشار به کاربر خود برای آخرین پیشنهادات و بسیاری از ویژگیهای دارای پس زمینه دیگر به آمازون کمک کند..

بانک اطلاعات سابق مدیریت شده توسط DigitalOcean

داده ها به عنوان یک سرویس

داده به عنوان یک سرویس (گاهی اوقات DaaS نیز نامیده می شود) یک مدل خدماتی است که داده های از پیش جمع شده و از پیش محاسبه شده را ارائه می دهد ، که می تواند بینش بهتری را ارائه دهد و شما می توانید تصمیمات شغلی بهتری بگیرید. از cloud استفاده می کند تا داده ها ، پردازش داده های یکپارچه سازی داده ها ، خدمات تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از شبکه ها را فراهم کند.

امکانات:

 • زمان تنظیم کمتر
 • پیچیدگی ها
 • حداقل خرابی
 • خدمات / ابزارهایی که به طور خودکار مدیریت می شوند
 • مقرون به صرفه

سابق – MongoDB

DBaaS

DBaaS مخفف بانک اطلاعات به عنوان یک سرویس است.

DBaaS توسط ارائه دهندگان ابری عمومی و خصوصی اداره می شود. این کارآیی پایگاه داده را به عنوان خدماتی به مشتریان داخلی / خارجی ارائه می دهد. توسعه دهندگان برنامه هنگام استفاده از بانک اطلاعات به عنوان یک سرویس ، به مدیران پایگاه داده متکی نیستند.

مزایای استفاده از DBaaS.

 • هزینه عملیاتی را کاهش می دهد
 • آسانتر برای استقرار و مدیریت
 • پشتیبانی از تمام اندازه های کسب و کار
 • هزینه آنچه را که استفاده می کنید پرداخت کنید
 • عملیات پایگاه داده را خودکار می کند
 • تنظیم خوشه بندی در عرض چند دقیقه
 • در دسترس بودن زیاد در مناطق

سابق – Scalegrid برای MySQL ، PostgreSQL ، Redis ، MongoDB

DaaS

DaaS مخفف Desktop به عنوان یک سرویس است.

دسک تاپ های مجازی از هر کجای دستگاه در هر ابر میزبان ابر. این یک مدل مبتنی بر اشتراك را ارائه می دهد و چند مستأجر است. این امنیت داده ها را بهبود می بخشد و بهره وری از راه دور را افزایش می دهد زیرا در کلیه جغرافیاها خدمات ارائه می دهد.

زیرساخت های رومیزی مجازی (VDI) شباهت های زیادی با DaaS دارد. تفاوت این دو در این است که زیرساخت های DaaS میزبان ابر است ، در حالی که زیرساخت های VDI بیشتر در فرض قرار دارد..

سابق – V2 Cloud

فاوا

FaaS مخفف Function as a Service است.

این به حذف پیچیدگی های سرورها کمک می کند و معماری بدون سرور را ارائه می دهد. می توانید روی منطق کسب و کار متمرکز شوید ، و ارائه دهندگان خدمات از همه چیز در پس زمینه مراقبت می کنند – همه نگران توسعه کد هستید..

AWS Lambda نمونه ای از FaaS است که توسط آمازون ساخته شده است. Azure و GCP همچنین از FaaS از طریق توابع Azure و توابع Google Cloud پشتیبانی می کنند.

برخی از مزایا:

 • پیچیدگی را از بین می برد ، انتزاعی را ایجاد می کند
 • صورتحساب فقط بر اساس استفاده
 • توسعه سریعتر
 • مقیاس پذیر به راحتی
 • تأمین زمان در میلی ثانیه

سابق – Cloudflare کارگران

SECAaS

SECaaS مخفف Security as a Service است.

امنیت مبتنی بر ابر که یک برنامه یا زیرساخت توسط یک ارائه دهنده امنیتی مبتنی بر ابر (CSBP) تأمین می شود. یک مثال ساده از Security as a Service یک نرم افزار آنتی ویروس است که توسط یک سازمان مانند Avast ، Norton ، McAfee و غیره تهیه شده است..

سایر خدمات امنیتی مانند ضد بدافزار ، فایروال ، آزمایش نفوذ ، تشخیص نفوذ ، احراز هویت ، فیلتر کردن اسپم ، هویت و مدیریت دسترسی (IAM) بخشی از SECaaS هستند.

سابق – SUCURI برای دیوار آتش برنامه های کاربردی وب

نتیجه

بنابراین ، اینها مدلهای مهم سرویس ابری بودند که در حین کار با راه حلهای ابری با آنها روبرو خواهید شد. پیش بروید و با استفاده از هرکدام از ارائه دهندگان خدمات ابری (AWS ، لاجوردی ، Google Cloud) ، هر یک از مدل های سرویس ابری که در بالا ذکر شد ، را امتحان کنید تا احساسی از آن داشته باشید.

اگر رایانه های ابری جدید هستند ، برای یادگیری این دوره ها را بررسی کنید.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me