در حالی که ما وردپرس را به دلایل بسیار خارق العاده ای دوست داریم ، هیچ منکر این واقعیت نیست که در صورت عدم برخورد صحیح مستعد آسیب پذیری است و می تواند منجر به خسارات شدید شود.

بنابراین اگر سایتی با وردپرس دارید ، ضروری است که مراقب باشید که آن را از همه احمق ها دور نگه دارد. یکی از مراحل مهم تعمیر و نگهداری در این زمینه ، پشتیبان گیری منظم از سایت شما است.

ممکن است این تصور را داشته باشید که وقتی اطلاعات دارید ، هیچ چیز نمی تواند با داده هایتان اشتباه باشد پشتیبان گیری خودکار نصب شده در وب سایت شما با این حال ، شما نمی دانید که چگونه و چه موقع ممکن است مشکلات پیش رود.

بنابراین ، همیشه سعی کنید یک لایه امنیتی بیش از حد سختی را که بیشتر وقت ، تلاش و پول شما را گرفته است ، قرار دهید. حتی یک دقیقه طول نمی کشد تا تمام داده های شما (یا به دلیل خطای انسانی یا خطای فنی) از بین برود و می توان برای شروع کارها از ابتدا فوق العاده ترسناک کننده بود.

بهترین راه برای محافظت از داده های خود تهیه نسخه پشتیبان تهیه دستی از بانک اطلاعاتی وردپرس خود را از زمان به زمان است. ممکن است در ابتدا بسیار زیاد به نظر برسد ، اما به من اعتماد کنید ، ارزش هر ثانیه از زمانی را که در این فرآیند خواهید گذاشت ارزش دارد.

در صورت هک شدن وب سایت شما ، این نسخه پشتیبان می تواند مفید باشد ، و می بینید که از قسمت سرپرست خود قفل شده اید. از آنجا که دسترسی به ناحیه سرور در چنین مواقعی می تواند یک چالش مهم باشد ، استفاده از افزونه برای تهیه نسخه پشتیبان شما کاملاً از این مسئله خارج است..

در آموزش امروز ، بگذارید چگونگی اجرای نسخه پشتیبان از پایگاه داده WordPress خود را بدون افزونه به شما بگویم. اما قبل از آن بیایید اصول اولیه پایگاه داده WordPress را بفهمیم.

درک بانک اطلاعات وردپرس

WordPress یک برنامه وب PHP محور با پایگاه داده است. بنابراین برای تهیه نسخه پشتیبان کامل از بانک اطلاعاتی خود ، باید موارد زیر را بصورت جداگانه پشتیبان تهیه کنید.

 • وبلاگ وردپرس شما
 • پرونده های وردپرس شما
 • پایگاه داده MySQL وردپرس
 • پرونده های پیکربندی ریشه

وبلاگ وردپرس شما حاوی تمام مطالبی است که تاکنون بارگذاری کرده اید در وب سایت شما. فایل های WordPress حاوی پرونده های برنامه وب وردپرس ، پرونده های افزونه و فایل های تم شما هستند.

در سوم ، اطلاعات حساس تری مانند اطلاعات کاربر ، رمزهای عبور ، محتوا ، افزونه های WordPress و تنظیمات تم ، تنظیمات وب سایت و غیره خواهید داشت..

در حالت آخر ، از فایلهای مختلف پیکربندی ریشه مانند فایل پیکربندی سرور .htaccess – فایل شناسایی ابزار وب مستر مانند google CodeE.html ، BingSiteAuth.html ، Wp-config.php و غیره از فایلهای مختلف پیکربندی ریشه پشتیبان تهیه می کنید..

دانستن پرونده wp-config.php وردپرس 

wp-config.php وردپرس بخش قابل توجهی از وب سایت شما است. این نه تنها جزئیات اتصال به بانک اطلاعاتی بلکه چندین بخش مهم دیگر از اطلاعات مانند گزینه های اشکال زدایی ، کلیدهای امنیتی WordPress و سایر داده های مشابه را نیز شامل می شود. بانک اطلاعاتی استاندارد شامل 11 جدول است. این جداول به شرح زیر است –

 • wp_commentmeta
 • wp_comments
 • wp_links
 • wp_options
 • wp_postmeta
 • wp_posts
 • wp_terms
 • wp_term_relationships
 • wp_term_taxonomy
 • wp_usermeta
 • wp__users

راه های مختلف تهیه پشتیبان بدون پلاگین

روشهای مختلفی برای تهیه نسخه پشتیبان از بانک اطلاعاتی شما بدون افزونه وجود دارد. در این پست ما به سه روش مختلف که می توانید برای وب سایت خود استفاده کنید ، خواهیم پرداخت. آن ها هستند –

 1. برنامه ریزی پشتیبان گیری خودکار با استفاده از cPanel
 2. ایجاد نسخه پشتیبان از کتابچه راهنمای کاربر با استفاده از cPanel
 3. ایجاد نسخه پشتیبان از کتابچه راهنمای کاربر با استفاده از phpMyAdmin

1. برنامه ریزی پشتیبان گیری خودکار با استفاده از cPanel

بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی اشتراکی cPanel را ارائه می دهند که می توانید با تهیه نسخه پشتیبان خودکار از وب سایت خود برنامه ریزی کنید با این کار می توانید یک روش خودکار برای تهیه نسخه پشتیبان از سایت خود ایجاد کنید ، بنابراین می توانید تمام مراحل خسته کننده انجام این کار را به تنهایی جست و خیز کنید.

فقط چند دقیقه طول می کشد تا تنظیمات انجام شود. برای این کار ، ابتدا باید به جستجوی cPanel خود بپردازید کرون کار آیکون.

تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده wp

با باز کردن گزینه ها ، می توانید صفحه نمایش جدیدی را انتخاب کنید تا زمان و دفعات اجرای نسخه پشتیبان خود را تعیین کنید. آن را طبق نیاز خود تنظیم کنید. چیزی شبیه به این خواهد بود.

در قسمت Command ، دستور زیر را کپی کنید:

mysqldump –opt -Q -u dbusername –password = dbname کلمه dbname | gzip > /path-to-store-the-backup-file/db_backup.sql.gz

در جای dbpassword کلمه عبور کاربر پایگاه داده خود را یادداشت کنید. از یک جفت نقل قول منفرد در اطراف خود استفاده کنید dbpassword برای درست کار کردن.

به جای آن ، dbname نام دیتابیس را بنویسید که می خواهید از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید. همچنین باید سرور خود را در جایی که می خواهید نسخه پشتیبان تهیه شود ، مسیر-ذخیره-ذخیره-فایل پشتیبان را جایگزین مسیر فایل کنید..

و این اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که آیا کارها به درستی انجام شده است یا خیر ، پیش بروید و کار ذرت را آزمایش کنید تا ببینید که آیا این کار شده است یا خیر.

توجه: می توانید نام پایگاه داده وردپرس خود را در این قسمت پیدا کنید wp-config.php پرونده ، در ریشه وردپرس شما.

2. ایجاد بکاپ دستی با استفاده از cPanel

برای ایجاد یک نسخه پشتیبان تهیه دستی از بانک اطلاعاتی خود ، ابتدا باید وارد صفحه کنترل میزبان وب خود شوید و گزینه Backup Wizard را در زیر Files انتخاب کنید..

تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده wp

در قسمت Backup Wizard گزینه پشتیبان گیری دیگری پیدا خواهید کرد. در این بخش دو گزینه متفاوت برای تهیه نسخه پشتیبان مشاهده خواهید کرد. با یک ، می توانید یک نسخه پشتیبان کامل از بانک اطلاعاتی خود داشته باشید در حالی که دیگری به شما امکان می دهد یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

شما ممکن است فکر کنید که یک نسخه پشتیبان تهیه کامل انجام شود ، اما یک مشکل کوچک در مورد آن وجود دارد. اگر از یک نسخه پشتیبان کامل استفاده کنید ، قادر نخواهید بود آن را در حالی که در همان میزبان هستید ، بازیابی کنید.

اگر به میزبان دیگری مهاجرت کرده و می خواهید پایگاه داده خود را در هاست جدید بازیابی کنید ، این مرحله مفید است.

از طرف دیگر ، تهیه نسخه پشتیبان جزئی به شما امکان می دهد پایگاه داده خود را در همان میزبان بازیابی کنید. اگر سایت شما به هرگونه تهدید خارجی آلوده شده یا به دلایل مختلف دچار مشکل شده است می توانید از این نسخه پشتیبان استفاده کنید.

تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده wp

مهم نیست که از کدام نسخه پشتیبان تهیه کنید ، هر یک به شما برای تهیه پشتیبان از چهار بخش مختلف نیاز دارد.

 1. دایرکتوری خانه که از مضامین سایت ، افزونه ها و محتوای آپلود شده سایت تشکیل شده است.
 2. پایگاه داده MySQL که شامل تنظیم سایت است که باعث ارسال پست ها و نظرات شما می شود.
 3. ایمیل ارسال و پیکربندی آن
 4. فیلترهای پست الکترونیکی.

تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده wp

به هر گزینه به صورت جداگانه بروید و آنها را بارگیری کنید. آنها را در رایانه شخصی خود ذخیره کنید. همچنین می توانید آنها را در هارد دیسک خود ایمن نگه دارید. پس از اتمام ، داده های شما بی خطر است و بعداً در صورت نیاز به آنها بازیابی می شود.

3. ایجاد بکاپ دستی با استفاده از phpMyAdmin

به طور کلی ، یک ارائه دهنده میزبان وردپرس phpMyAdmin خود را در کنترل پنل خود نصب کرده است. از این رو کاربر می تواند به راحتی دست خود را بر روی کنترل پنل تنظیم کرده و کارهای لازم برای نگهداری آن را انجام دهد.

برای ایجاد یک نسخه پشتیبان تهیه دستی از پایگاه داده WordPress خود با استفاده از phpMyAdmin ، ابتدا باید وارد cPanel خود شوید. اکنون با پایین رفتن از صفحه ای که روی صفحه نمایش شما ظاهر می شود ، گزینه های مختلفی مانند Preferences ، Mail ، Files ، Log ، Security و غیره پیدا خواهید کرد..

یکی از این گزینه ها گزینه Databases است. تحت این گزینه phpMyAdmin نامیده می شود. با کلیک بر روی این گزینه ، صفحه جدیدی روی پنجره شما بنام phpMyAdmin ظاهر می شود .حالا گزینه WP database را در سمت چپ خود انتخاب کنید..

اکنون لیستی از جداول ظاهر می شود که جزئی از بانک اطلاعاتی است. در نوار منو در بالای صفحه ، گزینه های مختلفی مانند ساختار ، SQL ، جستجو ، Query و غیره مشاهده خواهید کرد و به دنبال گزینه Export باشید و بر روی آن کلیک کنید. با این کار می توانید پایگاه داده را به یک پرونده صادر و پشتیبان تهیه کنید.

اکنون برای صادرات دیتابیس دو گزینه مختلف روی صفحه نمایش خود خواهید داشت. یکی است سریع گزینه دیگر ، و مورد دیگر سفارشی گزینه ای مانند تصویر زیر.

تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده wp

گزینه سفارشی به شما امکان بیشتری می دهد تا آنچه را برای صادرات انتخاب می کنید کنترل کنید و چه چیزی نه. بنابراین گزینه custom را انتخاب کنید. در اینجا تصویری از آنچه دریافت خواهید کرد.

تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده wp

لیستی از جداول موجود در پایگاه داده WordPress خود را مشاهده خواهید کرد. می توانید همه آنها را انتخاب کنید یا آنچه را که نمی خواهید صادر شود انتخاب کنید. به طور کلی انتخاب آن در مورد همه موارد امن است.

در تصویر بالا ، پیدا خواهید کرد خروجی را در گزینه پرونده ذخیره کنید زیر بخش خروجی. این گزینه را بررسی کنید و انتخاب کنید utf-8 برای “مجموعه کاراکتر پرونده”. برای فشرده سازی ، می توانید انتخاب کنید زیپ شده یا gzipped گزینه.

اکنون به انتهای صفحه بروید و Go را انتخاب کنید. اکنون برای بارگیری پرونده خود گزینه های مختلفی خواهید داشت. بسته به آنچه انتخاب می کنید ، یک قالب فشرده یا فشرده از پایگاه داده خود دریافت خواهید کرد.

خودشه. کار شما تمام شده است.

اکنون از آنجا که می دانید ، چندین روش برای تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده WordPress خود ، بررسی می کنیم که در صورت بروز اورژانس ، چگونه می توان این بک آپ ها را بازیابی کرد.

بازیابی پایگاه داده MySQL از یک نسخه پشتیبان تهیه

بازیابی بانک اطلاعات MySQL از یک نسخه پشتیبان تهیه بسیار ساده است. می توانید به سرعت با استفاده از phpMyAdmin این کار را انجام دهید. برای این کار ابتدا باید وارد cPanel خود شوید و به بخش پایگاه داده ها بروید. اکنون بر روی کلیک کنید phpMyAdmin آیکون.

در سمت چپ خود ، منویی با دو گزینه متفاوت پیدا خواهید کرد. از آنجا پایگاه داده را انتخاب کنید که می خواهید نسخه پشتیبان تهیه شود.

تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده wp

پس از انتخاب دیتابیس ، با ساختار پایگاه داده انتخاب شده به صفحه جدید هدایت می شوید. اکنون گزینه Import را از فهرست بالای صفحه انتخاب کنید.

بازیابی نسخه پشتیبان

یک صفحه جدید روی صفحه شما ظاهر می شود. بر روی دکمه مرور کلیک کنید و آنچه را که می خواهید از رایانه خود وارد کنید انتخاب کنید. اکنون دکمه Go را بزنید تا روند کار تمام شود. پس از اتمام ، یک نامه تأیید روی صفحه نمایش داده می شود که می گوید واردات تمام شده است.

نتیجه

برای اینکه در سمت ایمن تری قرار داشته باشید ، توصیه می شود بطور منظم از نسخه دیتابیس وردپرس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. به خصوص وقتی وب سایت خود را با یک تنظیم زمینه جدید به روز می کنید ، یا افزونه ای را برای عملکرد اضافه می کنید.

همچنین ممکن است استفاده از افزونه پشتیبان حق بیمه مانند My WP Backup Pro را در نظر بگیرید تا به شما در گرفتن پشتیبان در چندین مکان و بازیابی آسان کمک کند.

امیدوارم که این برای شما مفید باشد.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me