بدانید که یک فرآیند یا سیستم عامل CPU یا حافظه چقدر می تواند مصرف کند.

به عنوان یک sysadmin ، شما اغلب به دلیل استفاده زیاد از CPU / حافظه / شبکه ، مجبور هستید با حادثه ای روبرو شوید که برنامه کند یا بی پاسخ باشد. اگر سرور فقط یک فرآیند را میزبانی کند ، پس می توان فهمید که چه زمان این فرآیند تمام منابع را مصرف می کند. با این حال ، یک سرور مشترک را که چندین سرویس در آن اجرا می شود تصور کنید ، و باید پیدا کنید کدام یک از منابع را می خورد.

بسیاری از نرم افزارهای مانیتورینگ وجود دارد که این کار را از جعبه خارج انجام می دهد. اما اگر راه حلی ندارید یا به دنبال راه حل مبتنی بر فرمان نیستید ، در اینجا می روید. همه آنها رایگان هستند!

بالا

ممکن است بخواهید با مراجعه به نتیجه بالا یا htop شروع به دیدن نمای کلی فرآیندها کنید.

همانطور که در زیر می بینید ، ایده کاملی درباره استفاده از تمام فرآیندها ارائه می دهد. اگر به اولین مورد توجه داشته باشید ، nodej هایی هستند که 3.9٪ حافظه و 0.3٪ CPU دارند.

بالا تقریباً در تمام توزیع های لینوکس نصب شده است.

هنگامی که مظنون را شناسایی کردید ، ممکن است بخواهید به جای همه چیزهایی که در بالا دیدید ، روی آن فرآیند تمرکز کنید. شما هنوز هم می توانید از دستور بالا استفاده کنید اما با برخی از استدلال.

بگذارید بگوییم که شما شناسه فرآیند (PID) را می شناسید؛ می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

PID با بالاترین سطح

همچنین می توانید از گریپ با بالا استفاده کنید. در زیر مثالی از بررسی استفاده از rabbitmq.

htop

مشابه بالا اما با اطلاعات بیشتر همانطور که می توانید ستون فرمان را بدست آورید که برای شناسایی مسیر فرایند مفید است. و همچنین رنگارنگ است.

htop ممکن است به طور پیش فرض نصب نشده باشد ، اما همیشه می توانید در صورت استفاده از اوبونتو آن را با استفاده از نصب htop انجام دهید..

نگاه

همانطور که از نام می گوید ، شما از نمایه سیستم استفاده در یک صفحه واحد استفاده می کنید. فرآیندهای در حال اجرا با استفاده از CPU طبقه بندی می شوند.

در بالای

مشابه موارد ذکر شده در بالا اما با یک ویژگی عالی برای ضبط خروجی در یک پرونده ، بنابراین می توانید بعداً آنها را مشاهده کنید. تصور کنید ، یک الگوی وجود یک مسئله در یک پنجره زمانی خاص وجود دارد. شما می توانید برنامه ای برای نوشتن خروجی در یک پرونده از طریق crontab یا موارد دیگر و بعداً بتوانید پخش کنید.

برای ضبط خروجی در یک پرونده:

نام فایل در بالای صفحه

و برای پخش:

نام خانوادگی در بالای -r

این پشتیبانی از استدلال های مختلف مانند فاصله ، نمونه ها ، و غیره است و من به شدت توصیه می کنم به صفحه مرد نگاهی بیندازید.

اگر فقط به عیب یابی در زمان واقعی علاقه دارید ، پس از آن فقط در بالای صفحه اجرا کنید و باید مانند زیر ببینید.

روان

بیایید دستور ps را اکنون بررسی کنیم.

برای چاپ CPU و استفاده از حافظه آنها می توانید از دستور ps با PID استفاده کنید.

ps -p $ PID -o٪ cpu،٪ mem

خروجی باید به این شکل باشد.

[ایمیل محافظت شده]: ~ # ps -p 1048 -o٪ cpu،٪ mem
٪ CPU٪ MEM
0.2 3.0
[ایمیل محافظت شده]: ~ #

نون

ابزار نظارت بر خط فرمان تعاملی برای پردازنده ، حافظه ، دیسک ها ، شبکه ، NFS و استفاده از حافظه مجازی. برای مشاهده فرایند برتر (با استفاده) می توانید دکمه nmon و t را اجرا کنید.

نظارت

نظارت یک راه حل منبع باز مبتنی بر وب و خط فرمان برای نظارت بر منابع سرور ، دیمون ها ، فایل ها ، دایرکتوری ، سیستم های پرونده و غیره است..

Monit همچنین یک ویجت جالب دارد.

مانیتور

یک ابزار منبع باز سبک وزن برای نظارت بر سرور لینوکس. مانیتور HTML ساخته شده است ، بنابراین می توانید میزان استفاده و سایر موارد را در وب بررسی کنید. برخی از گزارشهای استفاده دیگر شامل موارد زیر است:

  • هسته / دما
  • Filesystem و I / O
  • ترافیک شبکه
  • Apache / Mail / FTP / Nginx / MySQL / لاک / Memcached /

Monitorix همچنین پیکربندی هشدار را ارائه می دهد تا در مواقعی که امور درست نیست می توانید مطلع شوید. این گزینه خوب خواهد بود هنگامی که شما سرورهای مبتنی بر ابر را مدیریت می کنید و به دنبال یک راه حل نظارت فعال هستید.

نتداتا

نتداتا مانیتورینگ عملکرد در زمان واقعی برای منابع سیستم ، برنامه های کاربردی ، سرورهای وب ، پایگاه داده ها ، DNS ، نامه ، حسگرهای سخت افزاری و موارد دیگر است. منبع باز است و شروع کار آسان است. تمام داده ها جمع آوری شده ، ذخیره شده و برای شما جریان می یابد تا به صورت تعاملی تجسم کنید. هر ثانیه اطلاعات جمع آوری می شود ، بنابراین شما هرگز چیزی را از دست نمی دهید.

عاشق بسیاری از رهبران صنعت.

بنابراین آنچه منتظر آن هستید ، سعی کنید سرورهای لینوکس خود را کنترل کنید.

نتیجه

امیدوارم ابزارهای فوق به شما در تجسم استفاده از سرور در زمان واقعی کمک کنند تا بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید. اگر تازه به عنوان یک مدیر سیستم شروع کرده اید و به دنبال آموزش مهارت آموزی هستید ، این موضوع را بررسی کنید البته Udemy.

برچسب ها:

  • متن باز

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me