DevOps به کلمه ای تبدیل شده است که به معنی بسیاری از موارد مختلف برای بسیاری از افراد است.

درک و تعریف دقیق DevOps چه چالش برانگیز است. و به همین دلیل است که اگر شما مفاهیم اساسی DevOps را می دانید که بیشتر افراد با آن در ارتباط هستند و تاریخچه تحولات آن را مشاهده می کنید ، یک نگرش کلی در مورد آن بدست آورید.

Origin of DevOps

DevOps نمونه ای کامل از توسعه نرم افزار چابک است. ایده DevOps ناشی از نیاز به همگام شدن با افزایش سرعت نرم افزار و دستیابی به روشهای چابک است. پیشرفت های گسترده در فرهنگ و شیوه های چابک در دهه گذشته ، نیاز به یک رویکرد جامع تر به چرخه تحویل نرم افزار پایان به پایان را نشان داد.

شاید تعجب کنید که بدانید توسعه نرم افزار چابک چیست –

توسعه چابک یک اصطلاح گسترده برای تعریف چندین روش توسعه نرم افزاری تکراری و افزایشی است. روشهای محبوب چابک عبارتند از: Scrum ، Kanban ، Scaled Agile Framework® (SAFe®) ، Lean Development و Extreme Programming (XP).

ارزش های اصلی و بینش همه این روش های چابک یکسان است ، اما هر یک از آنها یک رویکرد منحصر به فرد دارند. همه این متدولوژی ها تکرارها و بازخورد مداوم را برای تصفیه و ارائه نرم افزار مقیاس پذیر موفق انجام می دهند. همه این متدولوژی ها شامل برنامه ریزی مداوم ، آزمایش مداوم ، ادغام مداوم و سایر اشکال بی پایان برای پروژه و نرم افزار است.

بر خلاف فرآیندهای سبک آبشار معمولی ، این روش های چابک سبک هستند ، و طبیعت ذاتی سازگار با آن دارند. یکی از بهترین چیزها در مورد این روش های چابک این است که همه آنها در مورد همکاری و تصمیم گیری سریع با هم متمرکز بر توانمندسازی افراد هستند.

تصویر توسط Segue

آرمانهای DevOps روش توسعه سریع چابک را برای پالایش حرکت تغییر نرم افزار از طریق ساخت ، اعتبارسنجی ، استقرار و مراحل مختلف تحویل اجرا می کند. این اجازه می دهد تا تیم عملکردی متقابل مالکیت کامل محصول نرم افزاری را داشته باشد – از طراحی گرفته تا تولید.

چالش های حل شده توسط DevOps

فرآیند استقرار برنامه های توزیع شده معمولاً نیاز به استفاده از فایلهای باینری و پیکربندی در چندین سرور دارند. هنگام داشتن مزرعه سرور چالش برانگیز تر می شود. تشخیص اینکه چه چیزی ، چگونه و از کجا مستقر می شود چالش برانگیز است. نتیجه بارز?

انتظار طولانی برای بدست آوردن آثار باستانی به محیط بعدی مسیر برای زنده ماندن در تأخیر همه چیز مانند آزمایش ، زمان زندگی و غیره.

DevOps اجازه می دهد تا نرم افزار یا توسعه دهندگان وب و عملیات IT برای استقرار فرایند در یک جلسه همکاری کاملاً بی ادعا است. این امر به ما امکان می دهد تا بررسی کنیم كه چه كاری عمل می كند و سپس آن را با اتوماسیون به سطح بعدی می رسانیم تا توسعه مداوم را پیاده سازی كنیم. همچنین راه های توسعه مکرر را ایجاد می کند.

اهداف DevOps

این همکاری بین ذینفعان را از برنامه ریزی تا تحویل و اتوماسیون فرایند تحویل به بهبود می بخشد:

  • دفعات استقرار را بهبود بخشید
  • زمان بیشتری را برای فروش محصول نهایی بدست آورید
  • میزان خرابی نسخه های جدید را کاهش می دهد
  • این باعث می شود زمان سرب بین رفع شود
  • در ضمن بهبودی را با هدف بازیابی بهبود می بخشد

سناریوی مشترک DevOps

کل نرم افزار قبل از شروع یک پروژه نرم افزاری جدید به محل ملاقات می رسد. این تیم از توسعه دهنده ، آزمایش کنندگان ، عملیات و متخصصان پشتیبانی ساخته شده است. این تیم برنامه ای را برای ایجاد یک نرم افزار کاملاً کاربردی که آماده استقرار است تهیه می کند.

هر روز پس از تکمیل برنامه نویسان ، کد جدید مستقر می شود. روش تست خودکار تضمین می کند که کد آماده اجرای است. هنگامی که کد از روند آزمایش اتوماسیون سیگنال سبز دریافت می کند ، برای تعداد کمی از کاربران مستقر می شود. برای اطمینان از عدم وجود مشکلات پیش بینی نشده و پایدار بودن کد ، برای مدت زمان کوتاهی نظارت می شود. پس از پایدار بودن نظارت ، کد جدید به بقیه کاربران اعزام می شود. بخش قابل توجهی از مراحل پس از برنامه ریزی و توسعه بدون دخالت انسان انجام می شود.

مراحل مختلف بلوغ DevOps

مراحل مختلف بلوغ DevOps بسیار متفاوت است. در اینجا عبارات کلیدی است که شما باید بدانید.

توسعه آبشار

قبل از زمان ادغام مداوم ، تیم های توسعه برای نوشتن مقدار زیادی کد و سپس آن دسته از تیم های مختلف برای انتشار ادغام می شدند. نسخه های کد به قدری متفاوت بودند که قبلاً به تعداد زیادی تغییر نیاز داشتند.

انجام این تعداد تغییرات استفاده شده برای بیش از چند ماه به طول انجامید. این روند کارآمد نبود.

ادغام مداوم

این یک تمرین ادغام یک کد تازه توسعه یافته با اصلی ترین کد برای انتشار سریعترین روش است. هنگام انتشار کد ، توسعه مداوم به صرفه جویی در وقت زیادی کمک می کند.

DevOps این اصطلاح را معرفی نکرد. ادغام مداوم یک روش مهندسی چالاک است که از متدولوژی برنامه نویسی افراطی ناشی می شود. DevOps این روش را اتخاذ کرده است زیرا وقتی نوبت به اجرای ادغام مداوم با موفقیت می رسد ، اتوماسیون لازم است. ادغام مداوم اغلب اولین راه رسیدن به بلوغ DevOps است.

ادغام مداوم از منظر DevOps شامل مراحلی مانند بررسی کد ، گردآوری در کد قابل استفاده و اجرای برخی از تست های اعتبار سنجی لازم است. ،

تحویل مداوم

این یک برنامه ادغام مداوم و مرحله دوم DevOps است.

تحویل مداوم به شما امکان می دهد اتوماسیون و آزمایش اضافی اضافه کنید. به این ترتیب که شما فقط کد را با خط کد اصلی به سرعت ادغام نمی کنید ، بلکه کد را تقریباً آماده برای استفاده و بدون مداخله انسانی می کنید.

این یک تمرین است که پایه کد خود را در حالت تقریباً آماده برای استقرار قرار دهید.

استقرار مداوم

استقرار مداوم تکامل پیشرفته زایمان مداوم است. این عمل به ما این امکان را می دهد تا بدون هیچ گونه مداخله انسانی ، تمام راه های تولید را مستقر کنیم.

تیمی که بر روی توسعه مداوم کار می کند ، هیچ گونه کد را بدون آزمایش اجرا نمی کند. تمام کد های تازه ایجاد شده قبل از ورود به مرحله تولید ، از طریق تست خودکار اجرا می شوند. این کد برای تعداد کمی از کاربر مستقر شده است ، و یک حلقه بازخورد خودکار وجود دارد که کیفیت و نحوه استفاده را قبل از رسیدن کد به سطح بعدی نظارت می کند..

تعداد کمی شرکت مانند Netflix ، Etsy ، Amazon ، Pinterest ، Flicker ، IMVU و Google و غیره وجود دارند که توسعه مداوم را انجام می دهند.

ارزش

DevOps بر توسعه فرهنگ مشترک و بهبود بهره وری از طریق اتوماسیون با ابزارهای مختلف DevOps تمرکز دارد. برای پیاده سازی DevOps برای راه حل نرم افزاری خود ، باید از ترکیبی از فرهنگ و ابزار استفاده کنید.

فرهنگ DevOps

DevOps یک فرهنگ خاص است که به تقویت همکاری ، کاهش هرج و مرج ، انجام مسئولیت های مشترک به شیوه بهتر ، اجرای اتوماسیون ، بهبود کیفیت ، ارزیابی بازخورد و افزایش اتوماسیون کمک می کند..

روش های چابک همیشه بهترین روش ارائه نرم افزار بوده است. تیم اندازه گیری چابک وقتی به سنجش پیشرفت می پردازد ، این کار را از نظر نرم افزار کاری انجام می دهد. روش چابک فرهنگ DevOps به صاحبان محصول ، توسعه دهندگان ، آزمایش کنندگان و افراد UX اجازه می دهد تا با همان هدف در ذهن نزدیک همکاری کنند..

ابزارهای DevOps

شامل ابزارهایی برای مدیریت پیکربندی ، آزمایش و سیستم های ساختمان ، توسعه برنامه ها ، کنترل نسخه ها و نظارت است. وقتی نوبت به اجرای یکپارچه سازی مداوم ، تحویل مداوم و استقرار مداوم می رسد ، آنها به ابزارهای مختلفی نیاز دارند و در عین حال ، از همین ابزارها نیز استفاده می کنند. هنگام پیشرفت در زنجیره تحویل ، باید از ابزارهای بیشتری استفاده کنید.

بگذارید برخی از ابزارها و روشهای رایج را بدانیم.

مخزن کد منبع – این مکانی است که توسعه دهندگان می توانند چک را انجام دهند و کد را تغییر دهند. مخزن کد منبع نسخه های مختلفی از کدی را که در آن وارد شده اید را مدیریت می کند تا بتواند اطمینان حاصل کند که توسعه دهندگان در حال نوشتن کد های یکدیگر هستند.

Git ، Apache Subversion ، IBM Rational ، Artifactory ، Nexus ، Eclipse و غیره برخی از ابزارهای محبوب ذخیره سازی کد هستند.

ساخت سرور: – سرور build ابزاری برای اتوماسیون است که برای گردآوری کد موجود در تنفس کد منبع در پایگاه کد قابل اجرا استفاده می شود. برخی از ابزارهای سرور ساخت بسیار مورد استفاده عبارتند از Jenkins، SonarQube، Artifactions.

مدیریت پیکربندی – عروسک ، سرآشپز ، Ansible ، SaltStack ، Run Deck و غیره به مدیریت پیکربندی برنامه و زیرساخت ها برای حفظ قوام در محیط ها کمک می کند..

زیرساخت های مجازی – AWS ، GCP ، لاجورد سه شرکت برتر ابر عمومی تقریباً همه خدمات زیرساخت را ارائه می دهد. آنها API را ارائه می دهند که به شما امکان می دهد زیرساخت ها را فراهم کرده و مانند یک کد آنها را مدیریت کنید.

نتیجه

امیدوارم ایده ای درباره DevOps به شما ببخشد و اگر این مسئله شما را هیجان زده می کند ، ممکن است این مستر کلاس آنلاین را امتحان کنید دوره.

مقاله توسط پیال وفادار

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me