می شنوید درباره Ansible اما مطمئن نیستید که چیست؟ نگران نباشید ، در 5 دقیقه آینده درباره Ansible اطلاع خواهید داشت.

چه پاسخی است?

Ansible یک ابزار DevOps با منبع باز است که می تواند به تجارت در مدیریت پیکربندی ، استقرار ، تهیه و غیره کمک کند. استقرار آن ساده است. از SSH برای برقراری ارتباط بین سرورها استفاده می کند. این برنامه از playbook برای توصیف مشاغل اتوماسیون استفاده می کند ، و playbook از YAML زبانی بسیار ساده استفاده می کند.

Ansible قابلیت اطمینان ، سازگاری و مقیاس پذیری را در زیرساخت های فناوری اطلاعات شما فراهم می کند. می توانید پیکربندی های پایگاه داده ، ذخیره سازی ، شبکه ها ، فایروال ها را با استفاده از Ansible خودکار کنید. این اطمینان را می دهد که تمام بسته های لازم و سایر نرم افزارهای دیگر روی سرور برای اجرای برنامه سازگار هستند.

بیایید مثالی بزنیم ؛ نسخه اشکالزدایی از برنامه ای را دارید که بر روی ویژوال C ++ ساخته شده است. حال اگر می خواهید آن برنامه را روی رایانه اجرا کنید ، باید مقدمات لازم مانند DLL های کتابخانه Microsoft Visual C ++ را برآورده کنید ، و به C ++ ویژوال در رایانه خود نیاز دارید. بنابراین ، این بخشی است که Ansible اطمینان حاصل خواهد کرد که تمام این بسته های اصلی و تمام نرم افزارها در رایانه شما نصب شده اند تا برنامه شما بتواند به آسانی روی تمام محیط ها اجرا شود ، ممکن است تست یا محیط تولید باشد.

همچنین تمام داده های تاریخی برنامه شما را در خود جای داده است ، بنابراین اگر در هر زمان می خواهید به نسخه قبلی برگردید ، یا می خواهید آن را به روز کنید ، می توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

بیایید نگاهی به برخی از ویژگی های زیر بیندازیم.

بی مأمور – این بدان معناست که هیچ نوع نرم افزار یا عامل دیگری که گره را مانند سایر راه حل ها مانند عروسک و سرآشپز کنترل می کند وجود ندارد.

پایتون – بالای پایتون ساخته شده است ، که سریع و یکی از زبان های قدرتمند برنامه نویسی در دنیای امروز است.

SSH – پروتکل احراز هویت شبکه بدون رمز عبور بسیار ساده که امن است. بنابراین ، وظیفه شما کپی کردن این کلید برای مشتری است

معماری فشار – تنظیمات لازم را برای آنها ، مشتریها فشار دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن تنظیمات (playbook) را بنویسید و همه آنها را یکباره به گره ها فشار دهید. می بینید که فشار دادن تغییرات به هزاران سرور در چند دقیقه چقدر قدرتمند است.

برپایی – حداقل نیاز و پیکربندی لازم برای رسیدن به کار.

معماری قابل قبول

معماری مسخره - آنچه قابل قبول است

بگذارید با ما شروع کنیم ابر عمومی یا عمومی که سرور لینوکس است. همچنین می تواند به عنوان مخزن کلیه نصب و تنظیمات IT عمل کند.

معماری فوق دارای دسته ای است میزبان دستگاههایی که سرورهای قابل اعتماد به آنها متصل می شوند و کتابهای پخش را از طریق SSH تحت فشار قرار می دهند.

این دارد موتور اتوماسیون حساس با استفاده از آن کاربران می توانند مستقیماً یک دفترچه پخش را اجرا کنند که روی میزبان مستقر شود. در موتور اتوماسیون مناسب چندین مؤلفه وجود دارد. اولین مورد الف است موجودی میزبان. این لیستی از تمام آدرس های IP همه میزبان ها است.

بعد ، وجود دارد ماژول ها. Ansible با صدها ماژول داخلی و ماژول های ساخته شده از آن دسته از کد ها است که هنگام اجرای یک دفترچه بازی اجرا می شوند. یک دفترچه نمایش شامل نمایشنامه ها است ، یک نمایشنامه شامل وظایف مختلفی است و یک کار شامل ماژول ها است.

وقتی یک کتاب پخش را اجرا می کنید ، این ماژول هایی است که روی میزبان شما اجرا می شود ، و این ماژول ها حاوی عملکردی در آنها هستند. بنابراین ، هنگامی که شما یک لیست پخش را اجرا می کنید ، این عملکردها روی دستگاه های میزبان شما انجام می شود. می توانید ماژول های دلخواه خود را نیز بسازید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که چند خط کد بنویسید و آن را به ماژول خود تبدیل کنید و هر زمان که بخواهید می توانید آن را اجرا کنید.

سپس معماری دارد کتابهای بازی. کتابهای Playbook در اینجا گردش کار شما را تعریف می کنند زیرا هر کار دیگری که در یک لیست پخش می نویسید ، به همان ترتیبی که شما آنها را نوشتید اجرا می شود. به عنوان مثال ، اگر ابتدا بسته را نصب کرده اید و سپس شروع کرده اید ، همین کار را انجام می دهید. کتابهای Playbook برای نوشتن کد YAML بسیار ساده است. کد YAML یک زبان سریال سازی داده بسیار ساده است. تقریباً شبیه انگلیسی است.

بعد ، در معماری هستند پلاگین ها. پلاگین ها در اینجا نوع خاصی از ماژول ها هستند. این افزونه ها قبل از اجرای یک ماژول روی گره ها اجرا می شوند. پلاگین ها برای مقاصد ورود به سیستم بر روی دستگاه کنترل اصلی اجرا می شوند. پلاگین های برگشت فراخوانی دریافت کرده اید زیرا این امر به شما امکان می دهد تا برای مقاصد نمایش و ورود به سیستم ، به رویدادهای مختلف حساس وصل شوید. افزونه های کش برای نگه داشتن حافظه پنهان حقایق استفاده می شود تا از هزینه های عملی جمع آوری واقعیت جلوگیری کند. Ansible همچنین دارای افزونه های اکشن است که ماژول های جلویی هستند و می توانند قبل از تماس با ماژول ها ، وظایفی را در دستگاه کنترل کننده انجام دهند.

این معماری دارای افزونه های اتصال است. همیشه لازم نیست که از SSH برای ارتباط با دستگاه های میزبان خود استفاده کنید. همچنین می توانید از افزونه اتصال استفاده کنید. به عنوان مثال ، ansible پلاگین اتصال کانتینر docker را در اختیار شما قرار می دهد و با استفاده از آن افزونه اتصال می توانید به راحتی به تمام ظروف Docker خود متصل شوید و بلافاصله پیکربندی را شروع کنید..

این همه مربوط به معماری بود. بعد ، بگذارید به شما بگویم که دقیقاً چگونه کار می کند.

چگونه جواب می دهد?

چگونه کار می کند

با اتصال به گره ها و بیرون کشیدن برنامه های کوچک که به عنوان ماژول های قابل اعتماد شناخته می شوند ، کارهایی با اطمینان انجام می شود. Ansible سپس این ماژول ها را به صورت پیش فرض بر SSH اجرا می کند و پس از اتمام آنها را حذف می کند.

گره مدیریت قابل قبول گره کنترل کننده است که کل اجرای Playbook را کنترل می کند. این گره ای است که شما نصب را اجرا می کنید و پرونده موجودی لیست میزبان محل اجرای ماژول ها را ارائه می دهد. گره مدیریت اتصال ssh را ایجاد می کند و سپس ماژول ها را روی دستگاه های میزبان اجرا می کند و محصول را نصب می کند. پس از نصب ماژول ها را حذف می کند. بنابراین چگونه کار می کند.

در مرحله بعد ، ممکن است شما علاقه مند به یادگیری نحوه نصب و پیکربندی Ansible باشید.

نحوه نصب و پیکربندی Ansible در اوبونتو?

نتیجه

امیدوارم اکنون برای شروع کار ، ایده ای در مورد Ansible داشته باشید. Ansible یک تغییر دهنده بازی در نحوه مدیریت زیرساخت ها است و اگر Sysadmin یا توسعه دهنده هستید ، می توانید این را بررسی کنید آموزش دستی برای پیشرفت مهارت ها.

برچسب ها:

  • پاسخگو

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me